Jak przygotować się do wizyty w kancelarii?
Na wizytę w kancelarii radcy prawnego często decydujemy się w trudnych dla nas momentach. Gdy nie możemy odzyskać pieniędzy od dłużnika. Gdy musimy dopełnić formalności po śmierci bliskiej osoby. Gdy zostaliśmy przez kogoś oszukani. Lub gdy ubezpieczyciel odmówił nam wypłaty odszkodowania. By sama wizyta nie budziła dodatkowego stresu, warto się do niej wcześniej przygotować. Dzięki temu o niczym nie zapomnimy, a czas spotkania zostanie dobrze wykorzystany.
O czym zatem warto pomyśleć przed spotkaniem?
-
Jakie są twoje oczekiwania?
Zastanów się jakie są twoje oczekiwania wobec spotkania z radcą prawnym. Czy chciałbyś uzyskać tylko poradę prawną, czy chciałbyś zlecić poprowadzenie pełnomocnikowi całej sprawy? Jakie zakończenie sprawy by cię satysfakcjonowało? Czy dopuszczasz możliwość zawarcia ugody z przeciwnikiem? Wiedząc o twoich oczekiwaniach radca prawny będzie mógł lepiej doradzić co do dalszego postępowania.
-
Jakie pytania chciałbyś zadać?
Pytania najlepiej zapisać, żeby na spotkaniu nic nie „umknęło”. Warto pytać o wszystko co budzi nasz niepokój lub wątpliwości.
-
Jakie dowody na potwierdzenie swojej wersji możesz przedstawić?
Zastanów się czy są świadkowie, którzy mogą potwierdzić twoja wersje. Przygotuj wszystkie dokumenty (nie muszą być w oryginale), takie jak:
- umowy;
- faktury;
- zdjęcia;
- wydruki e-maili;
- wszelka korespondencja (w tym z sądu, od komornika, od przeciwnika).
Jeśli masz wątpliwość, zawsze przed spotkaniem możesz zadzwonić i dopytać jakie dokumenty lub dowody warto przynieść. Pamiętaj też, że jeśli spotkanie dotyczy sprawy sądowej bardzo ważną informacją jest data odbioru korespondencji z sądu – to od tej daty liczą się wyznaczone przez prawo lub sąd terminy.
Pamiętaj, by nie zatajać przed swoim pełnomocnikiem żadnych informacji – nawet tych wstydliwych czy niewygodnych. Ich bezpieczeństwo jest gwarantowane ustawowo (o tym przeczytasz w naszym wpisie „5 rzeczy, których nie wiecie o pracy kancelarii prawnej”). Tylko znając cały (i prawdziwy!) stan faktyczny, radca prawny i adwokat będą mogli udzielić skutecznej pomocy.